Ρίγη συγκίνησης στις τριήμερες επετειακές εκδηλώσεις μνήμης για τα 200 χρόνια από τις σφαγές της Χίου.
Τιμώντας το θλιβερό ορόσημο της ιστορίας του νησιού μας 150 δρομείς και ποδηλάτες μεταξύ των οποίων ο θρυλικός δρομέας υπεραποστάσεων και παγκόσμιος πρωταθλητής με 160 παγκόσμια ρεκόρ Γιάννης Κούρος, οι Πανελληνιονίκες μαραθωνοδρόμοι Νίκος Πολιάς, Χριστόφορος Μερούσης, Δημήτρης Θεοδωρακάκος και Σοφία Ρήγα, οι παγκόσμιοι πρωταθλητές και Ολυμπιονίκες υδατοσφαίρισης Γιάννης Φουντούλης και Μαρία Τσουρή, οι παραολυμπιονίκες Κέλλυ Λουφάκη και Παντελής Καλόγερος αλλά και εκατοντάδες απλοί πολίτες όλων των ηλικιών, έτρεξαν στους μαρτυρικούς τόπους των σφαγών της Χίου, διανύοντας μία απόσταση 400 χλμ, περνώντας από όλα τα χωριά του νησιού και ανάβοντας τη φλόγα στους βωμούς των ηρώων.
Οι εκδηλώσεις πραγματοποιήθηκαν το τριήμερο 23-25 Σεπτεμβρίου 2022 με αφορμή τα 200 χρόνια από τις σφαγές της Χίου, σε όλα τα χωριά και τους μαρτυρικούς τόπους των σφαγών της Χίου με σκοπό την αφύπνιση της συλλογικής συνείδησης, την απόδοση τιμών στους σφραγισθέντες προγόνους μας και την ανάπαυση των ψυχών τους.
Η συμμετοχή του κόσμου ήταν καθολική και τα συναισθήματα έντονα. Σε κάθε χωριό, σε κάθε γωνιά της Χίου, σε κάθε τόπο μαρτυρίου, άλλοι έτρεξαν και άλλοι χειροκρότησαν, όλοι ήταν εκεί. Οι ηλικιωμένοι συγκινήθηκαν, ενώ τα μικρά παιδιά με το χαμόγελό τους έδωσαν μια νότα αισιοδοξίας για το μέλλον. Η φλόγα ξεκίνησε από τον ανδριάντα του ήρωα Κωνσταντίνου Κανάρη και μεταλαμπαδεύτηκε σε όλο το νησί μεταφέροντας το μήνυμα: «Κανένας λαός να μη ζήσει αυτά που έζησε η Χίος πριν 200 χρόνια». Παράλληλα με τις λαμπαδηδρομίες διοργανώθηκαν επίδειξη Ολυμπιακών Αθλημάτων από την ΕΘΝ.Ο.Α. και τους προπονητές της Παναγιώτη Αγγελόπουλο και Ιωάννη Αλικάκο και ομιλίες από τους διακεκριμένους πρωταθλητές για τους μαθητές. Επίσης πραγματοποιήθηκαν ομιλίες για τις σφαγές της Χίου από τους Βασίλειο Βοξάκη καθ.
Θεολογίας, στη Μονή Αγίου Μηνά, δρ. Κωνσταντίνο Φραγκομίχαλο, συγγραφέα, καθ. Φιλοσοφίας, Φιλολογίας και Θεολογίας στο χωριό Μελανιός, Αθηνά Ζαχαρού-Λουτράρη, συγγραφέα, δρ Ιστορίας και Αρχαιολογίας και Κων/νο Καρατζά, καθ. Θεολογίας και Ιστορίας στην Πλατεία Νικολάου Πλαστήρα (Βουνακίου). Ο Σύλλογος Αθλητών Υγείας Χίου–Chiorunning ευχαριστεί θερμά όλους τους συμμετέχοντες για την ανιδιοτελή και άκρως συγκινητική συμμετοχή τους καθώς και για τις ανεπανάληπτες και απερίγραπτες στιγμές που ζήσαμε μαζί στο «ΔΡΟΜΟ ΜΝΗΜΗΣ ΤΩΝ ΣΦΑΓΩΝ ΤΗΣ ΧΙΟΥ» .
Comments are closed